You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

cutthroat - bilard towarzyski

Popularne wersje gier bilardowych to m.in. pool, ósemka, widowiskowy snooker - znany z rozgrywek profesjonalistów, czy francuski karambol – gdzie liczą się zderzenia bil a nie ich wbicie do otworu. Niewiele osób kojarzy jednak cutthroat – odmianę bilarda, w którą grać może nawet pięć osób jednocześnie.

Gry bilardowe różnią się między sobą zasadami, ilością i średnicą używanych bil oraz przekątną stołu do gry. Łączy je fakt, że zazwyczaj w rozgrywce bierze udział tylko dwóch zawodników. Czasami bywa to ograniczające, ale cóż - takie już bilard ma zasady.

Co więc zrobić, gdy zaprosiliśmy na wieczór przy stole bilardowym kilku znajomych? Rozgrywać partię z każdym po kolei, zmuszając pozostałych do czekania na swoją kolej? Czy może podzielić gości na dwie drużyny i każdej dać jeden kij? Ani jedno, ani drugie. W takiej sytuacji z  pomocą przyjdzie nam cutthroat – mało znana odmiana gry w bilard, przeznaczona dla trzech lub pięciu uczestników.

Zasady gry w bilard towarzyski, czyli cutthroat

Do gry wykorzystuje się typowy zestaw piętnastu, kolejno ponumerowanych bil kolorowych oraz jedną bilę białą, za pośrednictwem której pozostałe wbijane są do łuz (otworów). Każdemu z uczestników rozgrywki przypisane są kule z kolejnymi numerami, np. 1-5, 6-10 i 11-15 w przypadku trzech graczy lub 1-3, 4-6, 7-9, 10-12 i 13-15 jeżeli graczy jest pięciu.

Celem gry jest umieszczenie w łuzach wszystkich kul należących do przeciwników, zanim oni zrobią to samo z naszymi. Wbicie jednej bili przeciwnika daje prawo kontynuacji kolejki i podjęcia próby wbicia kolejnej. Zwycięzcą zostaje gracz, którego bile zostaną na stole jako ostatnie. Cutthroat, jako gra całkowicie rekreacyjna i towarzyska, nie wymaga deklarowania, w który z otworów musi wpaść dana bila - chociaż oczywiście można to zrobić, by zwiększyć poziom trudności.

Bile należy rozstawić na stole w formie tradycyjnego trójkąta tak, aby na przedzie znajdowała się kula z numerem 1 a na pozostałych wierzchołkach te z numerami 6 i 11. Białą bilę umieszczamy w dowolnym miejscu na polu bazy (prostokątny obszar 1/4 dolnej części stołu, z trzech stron ograniczony bandami a z czwartej - linią bazy).

Początek nowej partii, czyli tzw. rozbicie przeprowadza zazwyczaj osoba, która zajęła ostatnie miejsce w partii poprzedniej, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to rotacyjnie (gracz 1, gracz 2, gracz 3, itd.).

Cutthroat – możliwe faule

Jak w każdej grze bilardowej, tak i w wersji cutthorat zdarzają się faule, czyli zagrania niezgodnie z ustalonymi zasadami. Sytuacja faulu ma miejsce gdy:

  • wbijemy białą bilę do łuzy lub wypadnie ona poza stół
  • trafiona bila przeciwnika wypadnie poza stół bilardowy (nie wraca ona już do gry)
  • nie dochodzi do kontaktu bili z bandą (jeśli w trakcie zagrania żadna kula bilardowa nie wpadła do łuzy, to po uderzeniu bili białej w kolorową przynajmniej jedna z nich musi dotknąć bandy)
  • biała bila została uderzona podwójnie lub pchnięta (końcówka kija miała z nią kontakt dłuższy niż jest to przyjęte w standardowym zagraniu)
  • rozgrywający uderzył białą bilę w czasie, gdy pozostałe bile znajdowały się jeszcze w ruchu (toczyły lub wirowały)
  • gracz nie dotyka podłogi co najmniej jedną stopą (lub jej częścią) w czasie kontaktu kija z białą bilą
  • którakolwiek z kul bilardowych została poruszona poprzez dotknięcie ręką, elementem garderoby lub innym przedmiotem
    Sprawca faulu traci swoją kolejkę a jego miejsce przy stole zajmuje następny zawodnik. Ma on prawo ustawić białą bilę w dowolnym miejscu na stole (tzw. pozycja „biała z ręki”). Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, gdy faul nastąpił przy rozbiciu. Nowy rozgrywający może wtedy ustawić białą bilę tylko na polu bazy i zagrywać jedynie te bile, które znajdują się poza nim.

Jaki stół do cutthroat?

Do rozegrania towarzyskiego meczu w cutthroat z powodzeniem wykorzystamy standardowy stół do bilarda lub snookera o wymiarach od 6 do 12 stóp. Mogą to być zarówno wersje z automatem spływowym, bardziej klasyczne stoły koszykowe, jak i zyskujące popularność stoły 2 w 1 z nakładanym blatem jadalnym. Nie sprawdzi się natomiast stół do karambola, który nie posiada otworów do wbijania bil.

Zostaw swój numer. Oddzwonimy do Ciebie

kiedy mamy się z Tobą skontaktować?
* pola wyamagne