You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Bilard 8 – podstawowe zasady gry w ósemkę


Ósemka to najpopularniejsza odmiana bilarda w Polsce. Mecz rozgrywa dwóch zawodników przy użyciu 15 bil kolorowych i bili białej. Ósemka jest grą deklarowaną, co oznacza, że każde zagranie poprzedza wskazanie przez gracza łuzy, w której zamierza umieścić bilę. Jakie są podstawowe zasady gry i co nakazuje etykieta?

Bile
W ósemkę gra się 15 bilami kolorowymi, które dzielą się na pełne i połówki. Bila z numerem 8 to bila czarna. Każdy z graczy wbija bile jednego koloru, które zostały mu „przyporządkowane” po zagraniu ze stołu „otwartego”. 
Bilard 8 jest grą deklarowaną, więc zawodnik przed każdym uderzeniem musi wskazać kieszeń, w której zamierza umieścić bilę. Wbicie wszystkich bil jednego koloru do łuz sprawia, że zawodnik może wbić czarną bilę do wcześniej zdeklarowanej łuzy. Jeśli się mu uda, wygrywa rozgrywkę. Jeżeli jednak jednocześnie wbije bilę czarną i białą, przegrywa. Natomiast jeśli czarna bila wpadnie do łuzy innej niż zdeklarowana, gracz traci kolejkę na rzecz przeciwnika.

Rozpoczęcie gry
Rozgrywkę rozpoczyna ustawienie bil. Bile układa się w formie trójkąta, tak by wierzchołek trójkąta znalazł się w głównym punkcie stołu, czarna bila w jego środku, a w jego dolnych wierzchołkach po jednej połówce i pełnej. Bile muszą być ułożone losowo.

Dalej następuje rozgrywka o rozbicie. Polega ona na uderzeniu przez każdego gracza kuli umieszczonej w polu bazy, tak by po odbiciu od górnej bandy stołu, zatrzymały się jak najbliżej dolnej. Gracz, który zwycięży w rozgrywce, decyduje, kto wykona rozbicie.

Rozbicie

O prawidłowym rozbiciu w bilardzie 8 mówimy, gdy biała bila jest zagrywana z pola bazy i jakakolwiek bila zostanie umieszczona w łuzie; przynajmniej cztery bile numerowane dotkną bandy/band. Po właściwym rozbiciu stół pozostaje „otwarty”, a zawodnik zachowuje prawo do kolejnego uderzenia. Do „zamknięcia” stołu dochodzi, gdy zawodnik po rozbiciu umieści bilę w zadeklarowanej łuzie, co jest równoznaczne z przydzieleniem rodzaju bil zawodnikowi. Gracz wykonuje zagrania do momentu popełnienia faulu lub wygrania partii.

Błędy przy rozbiciu

Za błąd rozbicia uznaje się: brak wbicia jakiejkolwiek bili, brak dotknięcia band przez przynajmniej cztery z kul, jednoczesne wbicie czarnej i białej bili, przy czym samo wbicie czarnej bili nie jest faulem oraz wybicie bili poza stół (wybita bila nie wraca na stół, chyba że jest nią bila czarna, którą się repozycjonuje). 

W przypadku popełnienia powyższych fauli stosuje się następujące rozwiązania:

-przy braku wbicia bili przeciwnik może zagrywać bile, pozostawiając je w takim ułożeniu jak są albo od nowa ułożyć bile i wykonać rozbicie bądź nakazać je drugiemu zawodnikowi;
-przy jednoczesnym wbiciu białej i czarnej bili przeciwnik może repozycjonować bilę nr 8 i kontynuować grę
-przy aktualnym ustawieniu bil z pozycji „biała z ręki”, z pola bazy albo na nowo wykonać rozbicie;
-przy wybiciu bili poza stół przeciwnik akceptując aktualne ustawienie bil, może od razu zagrywać albo zagrywać z pola bazy, z pozycji „biała z ręki”.


Faule
Faulem jest:

-wybicie białej bili poza stół lub wbicie do łuzy
-brak uderzenia białej bili w kolorową
-uderzenie białą bilą kuli przeciwnika
-wybicie kolorowej bili poza stół lub brak dotknięcia przez nią bandy
-wyprowadzenie uderzenia, gdy bile są w ruchu
-dotknięcie lub „pchnięcie” bili kijem, ręką czy ubraniem
-nieprawidłowe zagranie z pola bazy lub pozycjonowanie bili białej
-położenie kija na stole.
 

 
Potrzebujesz więcej informacji na temat gry w bilard 8' - sprawdź także artykuł Zasady gry w bilard - 8 bil

Zostaw swój numer. Oddzwonimy do Ciebie

kiedy mamy się z Tobą skontaktować?
* pola wyamagne