You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Bilard klasyczny


Każda odmiana bilarda rządzi się swoimi zasadami, aczkolwiek do każdej z nich odnoszą się też przepisy ogólnego zastosowania. Najważniejsze z nich omawiamy poniżej.

Sprzęt do gry w bilard
Grę rozgrywa się na stole bilardowym z płytą rozgrywającą powleczoną suknem i otoczoną bandami. Do gry wykorzystuje się kije zakończone kapką oraz bile kolorowe (obiektowe) i bilę białą.

Na turniejach korzysta się wyłącznie ze sprzętu spełniającego wymogi Specyfikacji Technicznej WPA. Natomiast ten używany w warunkach domowych, do gry amatorskiej nie musi spełniać aż tak restrykcyjnych wymogów. Ważne jednak by zachowywał standardy w zakresie wymiarów i wykonania.

Każdy z zawodników ma prawo używać kija z wsuwanymi lub wkręcanymi przedłużeniami i w razie potrzeby zmieniać go w trakcie partii. Kapkę kija można kredować, przy czym kolor kredy powinno się dopasować do odcienia sukna, żeby nie zostawiała po sobie śladów. Dopuszczalne jest stosowanie podpórek i wsporników (jednocześnie można korzystać z dwóch), rękawiczek oraz talku.

Rozgrywka o rozbicie
Każdy mecz poprzedza rozgrywka o rozbicie, której zwycięzca decyduje o tym, kto wykona uderzenie rozbijające. Polega ona na tym, że każdy z zawodników uderza białą bilę umieszczoną tuż przy polu bazy tak, aby odbiła się od górnej bandy i wróciła w stronę dolnej. Wygrywa ten, którego bila znajdzie się najbliżej dolnej bandy.

Repozycjonowanie bil
W bilardzie klasycznym dozwolone jest repozycjonowanie bil. Przywracaną bilę należy umieścić na linii powrotów, poczynając od punktu głównego i ustawić ją możliwie najbliżej niego, ale kierując się ku górnej bandzie. Nie wolno przy tym przestawiać bil znajdujących się na stole.

Jeżeli punkt główny jest zajęty, bilę należy ustawić tak, aby stykała się z zajmującą to miejsce bilą (wyjątek stanowi biała bila!) bądź znajdowała się jak najbliżej niej. W przypadku obłożenia całej linii powrotów skierowanej ku górnej bandzie, bile należy repozycjonować na linii długiej, od punktu głównego w stronę punktu środkowego i dolnej bandy.

Biała z ręki
Bilę białą „z ręki” można umieścić w dowolnym miejscu i poprawiać jej ułożenie do momentu rozpoczęcia zagrania. Nie można jej przy tym dotknąć kijem, bo to oznacza faul. W niektórych odmianach bilarda białą należy ustawić w polu bazy, aczkolwiek gdy w polu bazy umieszczone są wszystkie bile kolorowe, można przestawić bilę kolorową znajdującą się najbliżej linii bazy na punkt główny. Poza tym można bezpośrednio zagrywać bilę, której środek znajduje się na linii bazy.

Deklarowanie zagrań
W niektórych odmianach bilarda klasycznego konieczne jest deklarowanie zagrania, czyli wskazanie uderzanej bili i kieszeni, do której będzie wbijana. Za każdym razem „nominuje się” jedną kulę i kieszeń. Zawodnikmoże zrezygnować z deklarowania i wykonać tzw. zagranie „bezpieczne”, jednak nawet po udanym strzale, prawo do zagrań przechodzi na przeciwnika.

Bile w ruchu
W trakcie meczu może dojść do sytuacji, w której nieruchoma bila nagle się poruszy. Jej położenia nie należy korygować, o ile nie spowoduje wtoczenia się do łuzy innej kuli lub nie nastąpi tuż przed lub w momencie wyprowadzenia zagrania. W każdym innym wypadku bilę, która się poruszy, trzeba przywrócić do pierwotnego położenia.

Zostaw swój numer. Oddzwonimy do Ciebie

kiedy mamy się z Tobą skontaktować?
* pola wyamagne