You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Bilard to nie tylko rozgrywki przeciwnych drużyn, ale także wiele ciekawych i popisowych trików. Istnieją nawet turnieje opierające się tylko na prezentacji swoich niezwykłych umiejętności! By w pełni zrozumieć, jak trik bilardowy wykonać, trzeba go zobaczyć. Suchy opis nigdy nie odda skomplikowania i piękna uderzenia. Jedna jest kilka rzeczy, które mogą przybliżyć opanowanie wybranych sztuczek do perfekcji.

Trenuj siłę uderzenia

Bez kontroli siły, z jaką uderzamy, istnieje małe prawdopodobieństwo, byśmy wykonali wybrane przez nas zbicie bil. To siły zależy, jak daleko bila się otoczy, a nawet jak odbije się od bandy. To także siła uderzenia kija w kulę decyduje o tym, jak potoczą się pozostałe ustawione na stole bilardowym.

Pamiętaj o kącie uderzenia

Triki bilardowe często opierają się na uderzeniach od dołu lub boku bili, tym samym muszą być niezwykle pewne. Kij nie może się osunąć po bili lub chybić. Mistrzowie świata potrafią uderzać w taki sposób, że biała bila zakręca w trakcie toczenia się, jakby wiedziała, co ma ominąć!

Pamiętaj o matowieniu tipu (czyli końcówki kija) kredą

Bez tego tip jest śliski i nawet celne uderzenie z odpowiednią siłą może być nieudane, bo kij ześlizgnie się z kuli. Matowy tip poprawia naszą efektywność.

Triki bilardowe

Zwróć uwagę na stół.

Stoły bilardowe mają na bandzie znaczniki – czyli kropki znajdujące się na oparciach, czasami oznaczone śrubami lub wkrętami. Z reguły podczas amatorskiej gry nie zwraca się na nie uwagi, traktując to jako wygodne oparcie dla rąk. Znaczniki te są tam jednak nie bez powodu. Dzielą one bandę na równe odcinki, niezależnie od tego, jak duży jest stół.

Na długiej bandzie znajduje się 6 znaczników a na krótkiej 3. Przykładowo w momencie, gdy nie mamy na stole oznaczonego punktu startowego, na którym kładziemy bilę na początku rozgrywki, możemy wyznaczyć go właśnie dzięki znacznikom: środkowy znacznik krótszej bandy i 2 znacznik dłuższej — miejsce ich przecięcia wskazuje, gdzie należy położyć bilę.

Po co znaczniki podczas wykonywania trików? Wiele z nich opiera się bowiem na odpowiednim rozmieszczeniu bil na stole, a oznaczenia pozwalają dokładnie ustalić, w jakim miejscu dana bila powinna się znaleźć.

I na koniec, piąta, ale nie mniej ważna rada. Triki bilardowe wymagają bardzo dużo cierpliwości i regularnego treningu. Ich nauka wcale nie jest taka łatwa i ogranicza się do powtarzania w kółko i w kółko tego samego strzału, aż osiągniemy perfekcję. Włożony wysiłek jest jednak wart swojej ceny – w nagrodę możemy ograć swoich znajomych wymyślnymi sztuczkami.

Zostaw swój numer. Oddzwonimy do Ciebie

kiedy mamy się z Tobą skontaktować?
* pola wyamagne