You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak podkręcić i rozbijać bile: 4 wskazówki dla początkujących graczy.


Bilard, w zależności od umiejętności graczy, może być emocjonującym sportem, albo dobrą rozrywką. Podstawy gry są proste i każdy jest w stanie dość szybko je opanować. Dzięki temu bilard jest tak popularną grą, umilającą wiele spotkań towarzyskich w pubie lub w domu (w tym przypadku przyda się stół bilardowy składany) . Jeśli jednak chcesz podnieść poziom gry i zaskoczyć znajomych, oto cztery wskazówki dla początkujących, które natychmiast uczynią z ciebie lepszego gracza.

Jak poprawnie trzymać kij?
Poprawne trzymanie kija to podstawa i pierwsza rzecz, którą musisz opanować chcąc grać i wygrywać! Pamiętaj, że poprawne trzymanie kija to nie tylko układ rąk, ale i cała postawa ciała. Nogi powinny być lekko rozstawione – tylna wyprostowana, przednia lekko zgięta. Przednią stopę staraj się trzymać równolegle do kija. Ręka, którą masz zamiar trzymać kij, musi znajdować się z tyłu. Pamiętaj, że tylko ona wykonuje ruchy – reszta ciała podczas rozgrywki powinna być unieruchomiona. Głowę trzymaj nisko, tak by kij był pod twoją brodą. Kąt między tylnym przedramieniem a ramieniem, w momencie uderzenia nie powinien przekraczać 90 stopni.

 

Jak celować?
Dobre celowanie to klucz do sukcesu. Jest wiele technik celowania i każdy gracz wypracowuje sobie indywidualny styl. Najważniejsze w nauce celowania są jednak dwie rzeczy. Po pierwsze, opisana już prawidłowa postawa ciała podczas rozgrywania. Po drugie – praktyka. Tak, brzmi to banalnie, ale nie ma uniwersalnej recepty na celne uderzenia. Oczywiście można obserwować tutoriale oraz czytać blogi poświęcone bilardowi, ale tak naprawdę sukces przychodzi z czasem. Najlepiej mieć w domu stół bilardowy składany i po prostu ćwiczyć!

 

Jak dobrze rozbić bile?
Sposób i skuteczność rozbicia to również kwestia doświadczenia gracza. Trzeba jednak pamiętać, że trudno znaleźć uniwersalny sposób, zwłaszcza że „zachowanie” bil często zależy od rodzaju stołu bilardowego 9ft. Na rozbicie wpływa na przykład jakość i szybkość sukna. Na dobry początek poćwicz energiczne uderzenia w środek białej bili. Potem przyjdzie czas na podkręcanie i inne tricki.

 

Jak nadać rotację?
Jeśli jesteś bardzo początkującym graczem, powinieneś przed eksperymentami z rotacją dobrze opanować techniki celowania i wbijania. Kiedy poczujesz się pewnie w podstawach, możesz zacząć próby nadawania bocznej rotacji bilom. Musisz jednak uważać, bo nadużywanie tej techniki może skończyć się zmianą kąta poruszania się bili. Tak naprawdę rotacje boczne są potrzebne podczas gry dość rzadko. Jak nadać rotację? Spróbuj podczas uderzenia trafić w punkt przesunięty w bok od środka bili. Innym rodzajem rotacji jest tzw. cofka lub też rotacja wsteczna. Możesz jej dokonać uderzając białą bilę poniżej jej środka. Taki ruch spowoduje cofnięcie się bili po odbiciu z bilą zagrywającą.

 

Podsumowanie: rozbijanie bil i podkręcanie
Dokonywanie rotacji i podkręcania bil wymagają wprawy. Nie ma drogi na skróty – jeśli chcesz grać lepiej, musisz grać często. Jeśli lubisz grę w bilard i chciałbyś się w niej doskonalić, dobrym pomysłem jest zakup stołu bilardowego rozkładanego. Uniwersalną radą, którą powinieneś wziąć sobie do serca jest wypracowanie odpowiedniej postawy podczas gry. To właśnie ona – wraz z poprawną techniką trzymania kija gwarantuje dobrą kontrolę nad uderzeniami i co za tym idzie – zwiększa szanse na wygraną.

Zostaw swój numer. Oddzwonimy do Ciebie

kiedy mamy się z Tobą skontaktować?
* pola wyamagne