You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Uderzenie bilardowe


Tylko przyjmując odpowiednią postawę i właściwie chwytając kij, można wyprowadzić celne uderzenie. W tym artykule wyjaśniamy, co wpływa na skuteczność strzałów i jakie rodzaje uderzeń bilardowych wyróżniamy.

Postawa
Aby należycie wyprowadzić bilardowe uderzenie, trzeba przyjąć odpowiednią postawę. Gracz powinien ułożyć ciało tak, by czuć się komfortowo. Najlepiej stanąć w lekkim rozkroku, tylną nogę wyprostować, a przednią wyprostować lub lekko ugiąć. Przednią stopę należy ustawić równolegle do kija, natomiast tylną pod kątem ok. 90° w stosunku do niej. Głowę najlepiej ułożyć tuż nad kijem i maksymalnie się nad nim pochylić.

Uchwyt kija
Kolejna kwestia to uchwyt kija. Kij trzyma się pod brodą. Z przodu ujmuje się go tak, by ręka była całkiem wyprostowana. Tylna ręka wędruje na uchwyt, w miejsce znajdujące się tuż nad tylną nogą. Ramię tylnej ręki musi być ułożone równolegle do kija i w momencie wyprowadzania bilardowego uderzenia tworzyć z przedramieniem kąt prosty.

Wyprowadzanie celnych uderzeń
Na celność i wysoką skuteczność strzałów wpływa kilka czynników. Uderzenie należy wyprowadzać tylko tylną ręką (w czasie mierzenia ramię pozostaje nieruchome), a na czas jego wykonywania unieruchomić całe ciało, przy czym ciężar ciała powinno się rozłożyć na obie nogi. Głowę trzeba trzymać prosto, tuż nad kijem bądź pod okiem dominującym, wyrównaną do linii strzału.

Rodzaje uderzeń w bilardzie
Bilardowe uderzenie to ogólna nazwa dla różnych typów zagrań, które wymieniamy poniżej.
Rozbicie (uderzenie rozbijające) – zagranie rozpoczyna mecz. Polega na rozbiciu bil obiektowych ułożonych w trójkąt białą bilą uderzaną z pola bazy.

„Jump” (skok) – zagranie białej bili w taki sposób, by przeskoczyła inną kulę. Przy uderzeniu grubszy koniec kija zwraca się ku górze, a kapką stwarza pozory „wbijania” bili. Często do jego wykonania używa się szczytówki z rozkręconego kija.

Kombinacja (kombi) – uderzenie bili zadeklarowanej bilą kolorową a nie białą.

Masse – uderzenie kijem trzymanym niemal w pionie, by biała nabrała rotacji bocznej i zatoczyła się po łuku.

Odstawka (safe) – zagranie stosowane w celu utrudnienia gry przeciwnikowi. Najczęściej sprowadza się do zastawienia białej.

Stop (stoper) – techniczne zagranie poniżej środka bili w celu zastąpienia bili zagrywającej bilą białą.

Ścigacz (rotacja przednia) – uderzenie w górną część bili tak, żeby nadała rotację kolejnej, w efekcie czego ta zacznie się za nią toczyć.

Uderzenie zbite – bilę uderza się prostopadle, żeby odbiła się od białej. Zagranie uznaje się za prawidłowo wykonane, jeśli biała w chwili uderzenia toczy się bez rotacji.

Cofka – nadanie bili białej rotacji wstecznej, by po uderzeniu w bilę zagrywaną się cofnęła.

Zostaw swój numer. Oddzwonimy do Ciebie

kiedy mamy się z Tobą skontaktować?
* pola wyamagne